اندروید باکس ارزان و کارآمد

اندروید باکس های گجت های تازه وارد در بازار تکنولوژی کشور هستند که با افزایش قیمت تلویزیون ناشی از افزایش نرخ ارز و این واقعیت که تلویزیون ها عملا پیشرفت آنچنانی نمی کنند، اقبال به سمتشون بیشتر و بیشتر می شود. این روزها اگر قصد تعویض تلویزیونمون رو داشته باشیم تا بتونیم با تلویزیون های جدیدتر امکانات بیشتری بگیریم باید هزینه ی گزافی بپردازیم اما می تونیم با روش های ارزان قیمت تر نیز همون امکانات (و حتا بیشتر) رو داشته باشیم : اندروید باکس .

اندروید باکس اکو : ارزان و کارآمد

در این نوشته قصد نداریم درباره ی ماهیت اندروید باکس صحبت کنیم. برای مطالعه در این باره میتونید به مقدمه ی نوشته ی راهنمای انتخاب جامع اندروید باکس سر بزنید. اما بطور خلاصه اندروید باکس ها دستگاه هایی هستند که به تلویزیون متصل شده و به واسطه سیستم عامل اندرویدی شون قابلیت های زیادی رو به تلویزیون اضافه می کنند.

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در انتخاب اندروید باکس مناسب، قیمت دستگاهه. قیمت هر محصول نشانگر سطح کیفیت و کارآیی اون محصوله. اما آیا اندروید باکس ارزان قیمت بی کیفت و ناکارآمده؟ نه لزوما. ممکنه که سطح توقع کاربر از یک محصول آنقدر ها زیاد نباشه و اندروید باکس اقصادی بهترین پاسخ به نیاز کاربر باشه. برای مثال اولین کارکرد هر اندروید باکسی، مدیا هاب است یعنی برای تماشای فیلم و سریال آنلاین و از روی حافظه جانبی. اندروید باکس ارزان قیمت می تواند این نیاز رو پاسخ بده بدون اینکه نیاز باشه کاربر هزینه زیادی رو متقبل بشه.

در این نوشته می خواهیم درباره اندروید باکس ارزون و اقتصادی صحبت کنیم و بررسی کنیم که چه المان هایی روی قیمت اندروید باکس ها تاثیر می گذارند و چگونه ممکنه که روی انتخاب نهایی موثر واقع بشوند.

فاکتورهای تاثیر گذار روی قیمت اندروید باکس ها:

  • پردازنده ی مرکزی (SoC)
  • حافظه ی RAM
  • کیفیت ساخت (PCB، لوازم جانبی و کارتن دستگاه)

اولین و مهمترین فاکتور تاثیر گذار در قیمت، پردازنده ی مرکزی دستگاه یا همون CPU است. در دستگاه های اندروید باکس ها عموما از SoC که مخفف کلمات System on a Chip (به معنی سیستم روی یک تراشه) است استفاده می کنند. بدین معنی که پردازنده (CPU)، پردازنده گرافیکی (در صورت وجود)، کدک های سخت افزاری (که توان پردازش تصویر دستگاه را تعیین می کنند) و برخی واحد های پردازشی دیگر بطور یکپارچه روی یک تراشه پیاده سازی می شوند تا هم فضای کمتری را اشغال کنند و هم عملکرد بهتری ارائه کنند. هر چقدر SoC قوی تر باشد قیمت بالاتری دارد. در حال حاضر ۳ شرکت در زمینه تولید SoC های اندروید باکس ها فعالیت می کنند: شرکت آمریکایی Amlogic و شرکت های چینی Allwinner و Rockchip. البته این بدان معنی نیست که نمی شود از SoC های دیگر برای ساخت اندروید باکس استفاده کرد ولیکن این سه شرکت بطور تخصصی SoC هایی برای اندروید باکس ها می سازند. شرکت چینی Allwinner در این زمینه پردازنده هایی در کلاس قیمتی ارزان و میان رده عرضه می کند. معروف ترین پردازنده این شرکت، پردازنده ی Allwinner H3 است. از این پردازنده در اندروید باکس های نت باکس اکو و اندروید باکس R69 مدل نت باکس وان استفاده شده است. این دو مدل جزو ارزان قیمت ترین اندروید باکس های بازار هستند. همچنین پردازنده H313 که ورژن به روز شده ی پردازنده H3 است را نیز شرکت Allwinner عرضه می کند. این پردازنده از لحاظ توان پردازشی قدرت بیشتر نسبت به نسخه ی قبلی خود دارد.

دومین فاکتور تاثیر گذار در قیمت اندروید باکس ها، حافظه رم آن هاست. حافظه رم جزو گرانترین المان های روی بورد یک اندروید باکس است. هرچقدر حافظه رم بیشتر باشد قیمت نیز افزایش می یابد. در اندروید باکس های نت باکس اکو و R69 مدل نت باکس وان، از ۱ گیگابایت رم استفاده شده است.

وقتی بحث کاهش قیمت پیش می آید، از هر چیزی می توان کاست تا قیمت کلی را کاهش داد. برای مثال در اندروید باکس R69 خام ، از هیت سینک (المان خنک کننده ی پردازنده) کوچکی استفاده شده تا قیمت کلی دستگاه کاهش یابد. همین موضوع سبب گرم شدن بیش از حد دستگاه و ارائه سرویس ضعیف آن می شود (بعلاوه عمر مفید دستگاه را نیز کاهش می دهد). کیفیت PCB، کیفیت قطعات الکترونیکی و کیفیت مونتاژ نیز روی قیمت تاثیر گذارند. یکی از رسالت های نت باکس اینست که اطمینان حاصل کند همه ی موارد فوق طوری انجام گیرند تا از کیفیت نهایی دستگاه نکاهند. برای مثال در اندروید باکس R69 مدل نت باکس وان از هیت سینک بزرگتری برای دفع گرما استفاده شده تا پردازنده عملکرد بهتری ارائه کند.

اندروید باکس های ارزان کدامند؟

برای انتخاب اندروید باکس ارزان با توجه به فاکتورهای ذکر شده در بالا سه مدل زیر رو به شما پیشنهاد می کنیم:

  • اندروید باکس R69 مدل نت باکس وان : پردازنده Allwinner H3 ، حافظه رم 1GB، اندروید ۷ ، هیت سینک بزرگ استفاده شده برای دفع گرمایی بهتر
اندروید باکس ارزان R69 مدل نت باکس وان با هیت سینک بهبود یافته
  • اندروید باکس نت باکس اکو : پردازنده Allwinner H3 ، حافظه رم 1GB، اندروید ۷ ، هیت سینک بزرگ و کیسینک مناسب برای دفع گرمایی بهتر
اندروید باکس ارزان و کارآمد نت باکس اکو
  • اندروید باکس X96Q مدل نت باکس وان : پردازنده Allwinner H313 ، حافظه رم 2GB ، اندروید ۱۰
اندروید باکس ارزان و اقتصادی X96Q مدل نت باکس وان با اندروید ۱۰
ارزانترین اندروید باکس بازار کدام است؟

نت باکس اکو و اندروید باکس R69 مدل نت باکس وان اقتصادی ترین اندروید باکس ها هستند.

آیا اندروید باکس ارزان قیمت کیفیت لازم را دارد؟

وابسته به انتظاری که دارید، اندروید باکس ارزان قیمت می تواند نیاز شما را برآورده و یا ناامیدتان کند. اگر هدف تان از خرید اندروید باکس تماشای فیلم و سریال آنلاین و آفلاین است، اندروید باکس های ارزان نت باکس پاسخ نیاز شما را به خوبی می دهند.

مقدار حافظه رم کم برای اندروید باکس های اکو و R69 مدل نت باکس وان مشکل ساز نیست؟

خیر. نت باکس برای بهبود عملکرد دستگاه با حافظه رم کم بصورت نرم افزاری از باز بودن همزمان چندین اپلیکیشن جلوگیری میکند. همچنین برای بهبود بحث دفع گرمای تراشه H3 از هیت سینک بزرگتری استفاده می کند.