تاثیر حافظه RAM روی عملکرد اندرویدباکس

حافظه RAM چگونه کیفیت استفاده شما از اندرویدباکس تان را تعیین می کند؟

در این مقاله از بلاگ نت باکس بررسی می کنیم که چه مقدار حافظه رم برای اندروید باکس کافیست، اما در ابتدا بررسی می کنیم که

  • حافظه رم چیست؟
  • تفاوت حافظه رم با حافظه داخلی چیست؟
  • حافظه رم چه ارتباطی با ورژن سیستم عامل (اندروید) دارد؟
  • چه مقدار حافظه رم برای اندروید باکس شما کافیست؟

حافظه رم چیست؟

   فراتر از مسائل فنی که آن ها را می توانید در ویکیپدیا پیدا کنید، رم حافظه ای که پردازنده مستقیما با آن کار می کند. در واقع پردازنده تنها رم را می شناسد و با استفاده از آن است که قادر است عملیات های مختلفی از اجرای یک برنامه را انجام دهد. از آن جایی که رم این امکان را برای پردازنده فراهم می کند که داده ها را با هر دسته بندی تصادفی ای بدست آورد، انجام یک فرآیند کامل پردازش سریعتر صورت می گیرد. اینطور تصور کنید که می توانید داده ها در کمترین زمان بدست آورید، که این مزیت بزرگی برای عملیات پردازش است. این سرعت در دسترسی به داده ها ناشی از تکنولوژی بکار رفته در این نوع حافظه هاست که نسبت به تکنولوژی حافظه های سخت (هارد درایو ها) و حافظه های جامد (SSD ها) گرانتر است.

تفاوت حافظه رم با حافظه داخلی در چیست؟

   در دنیای کامپیوترها، رم را می توانید یک فضای کار تصور کنید که کامپیوتر در آن وظایف خود را انجام می دهد. مثلا وقتی یک برنامه را باز می کنید، از حافظه رم برای ذخیره سازی داده هایی که کامپیوتر مشغول کار با آنهاست استفاده می شود. از طرف دیگر کامپیوترها عموما حافظه های سخت (hard disk) یا حافظه جامد (solid drive) نیز دارند که داده ها روی آن ها به مدت نامحدود می تواند ذخیره شود. برای مقایسه می توان گفت حافظه رم از بین رفتنی (یا فرار) است که با قطع شدن برق از بین می رود اما حافظه سخت یا جامد همیشگی هستند تا زمانیکه پاک شوند.

حافظه رم چه ارتباطی با ورژن سیستم عامل (اندروید) دارد؟

   همانطور که قبلا اشاره شد، وقتی یک برنامه باز می شود داده های خود را روی رم قرار می دهد تا پردازنده در کمترین زمان به آن ها دسترسی پیدا کند. سیستم عامل نیز چنین می کند. به محض بالا آمدن سیستم عامل، برنامه های سیستمی روی رم قرار می گیرند تا عملکرد پردازش را سرعت ببخشند. حال هر چقدر سیستم عامل پیشرفته تر باشد، معمولا تعداد برنامه های سیستمی بیشتری دارد (چون ویژگی و امکانات بیشتری در اختیار کاربران قرار می دهد). برای مثال حافظه رم مورد نیاز برای اندروید ورژن ۶ حدودا ۴۰۰ مگابایت است. بعنوان یک گزاره عمومی حداقل حافظه رم مورد نیاز برای سیستم عامل اندروید تا نسخه ۸ بین ۷۰۰ مگابایت تا ۱ گیگابایت است. اما عجله نکنید. این تنها حافظه مورد نیاز برای خود سیستم عامل است.

چه مقدار حافظه رم برای اندروید باکس شما کافیست؟

   اگر از ورژن اندروید ۶ به پایین استفاده می کنید، حافظه رم ۱ گیگابایت حداقل مقداری است که شما لازم دارید. دقت داشته باشید که اولا وقتی از ۱ گیگابایت رم صحبت می کنیم تمام این حافظه در اختیار نیست (حدودا ۸۰۰ مگابایت آن در دسترس است) و ثانیا همانطور که قبلا اشاره شد از این ۱ گیگابایت، ۴۰۰ مگابایت در اختیار سیستم عامل به تنهایی است. طبق محاسبات صورت گرفته توسط نت باکس، هریک از اپلیکیشن ها پخش کننده محتوا (فیلیمو و نماوا) به حداقل ۱۰۰ مگابایت حافظه رم نیاز دارند. اپلیکیشن لانچر نیز حداقل همین مقدار رم را نیاز دارد. بنابراین اگر همزمان حداقل ۳ اپلیکیشن را باز نگاه دارید حافظه رم شما پر می شود و دستگاه شروع به نشان دادن لگ و مشکل می کند.

اگر از ورژن بالاتر اندروید استفاده می کنید (۷ و بالاتر) حداقل رم مورد نیاز ۱.۵ گیگابایت خواهد بود. سیستم عامل اندروید از ورژن ۷ و بالاتر ویژگی های را داراست که این حداقل ۷۰۰ مگابایت رم را می طلبد. لذا لازم است حداقل مقدار رم مورد نظر برای دستگاه خود را اگر از ورژن ۷ به بالا استفاده می کنید، ۱.۵ در نظر بگیرید.

دقت داشته باشید که تمامی مقدارهای ذکر شده در بالا، حداقل مقدار مورد نیاز بودند. اگر می خواهید روی اندرویدباکس خود بازی اجرا کنید، احتمالا مقدار رم بیشتری نیاز دارید (مثلا ۲ گیگابایت برای اندروید ۷ به بالا).